Zsíros haj, Seborrhoea

Zsíros haj, Seborrhoea

5419
0
SHARE

Ismerkedj meg a zsíros fejbőr illetve zsíros haj okozta problémákkal. A mai világban sajnos az egyik leggyakrabban előforduló hajbetegség. Zsíros fejbőrt illetve zsíros hajat okozó tényezők lehetnek

  1. genetikai eredetűek,
  2. okozhatja hajlam,
  3. ösztrogén – tesztoszteron hormon ingadozása,
  4. krónikus stressz,
  5. rossz táplálkozás,
  6. felszívódási problémák,
  7. valamint gyógyszerek hatásai (pl. fogamzásgátló),
  8. tisztálkodás elhanyagolása.

Kezelésében nagy segítséget jelenthet az életmód változtatás. Az egészséges táplálkozás, elegendő pihenés, sport, elősegítheti a szervezet egyensúlyának helyreállását.

Amennyiben a zsíros fejbőr illetve zsíros haj genetikai vagy hormonális okokhoz vezethető vissza, feltétlenül keress meg egy szakembert, aki segít a megfelelő módszert kiválasztanod. Mivel,  genetikailag adott, hogy mennyi faggyút termelnek a faggyúmirigyek, és bizonyos hormonok, elsősorban a tesztoszteron, serkentik a faggyútermelődést.
Ha hajlam áll a tünetek hátterében, akkor valószínűleg a bőröd máshol is zsíros, fénylik, pattanásos, esetleg kellemetlen szagú a fejbőröd.

Viszont, ha a krónikus stressz a zsíros fejbőr illetve zsíros haj oka, azt közvetlen ráhatással, nyugtatással lehet kezelni. Ebben az esetben fontos tudni, hogy ezt a típusú zsírosodást a folyamatosan fennálló, állandósult stressz váltja ki, a szív és az erek túlműködése, azaz folyamatos készenléti állapotban vannak. Ezt a vegetatív idegrendszered közvetíti, ami a faggyúmirigyeket is egyfajta túlműködésre készteti.

Zsíros haj kezelése már egy kicsit nehezebb, de van remény. Mosd meg a hajad hetente egyszer maximum kétszer, de ne gyakrabban. A zsíros haj jellemzője a faggyúmirigyek túlzott zsírtermelése, ha túl gyakran mosod, a zsírt ugyan eltávolítod a hajadról, de a faggyúmirigyeket ugyanakkor fokozottabb termelésre kényszeríted. Használj otthoni praktikákat ha nem akarsz szakemberhez fordulni. Ha máshol nem, a gyógyszertárban biztosan kapsz különféle samponokat is. Ha megengedheted magadnak, a fodrásznál is megcsináltathatod ugyanezt, de hívd fel a figyelmét, hogy milyen szeszt használsz, vagy vidd magaddal, amit előzőleg megvásároltál. Ha még is Te vásárolsz, olyat vegyél, ami tartalmaz nyír vagy fűzfa kéreg kivonatot. Ezeknek magasabb a csersavtartalmuk és Neked erre van szükséged.

Szuper jó hatással van a zsíros fejbőrre illetve hajra a kvarc lámpa! Csak óvatosan, először csak 1-2 percig használd, mert ha nincs hozzá szokva a bőröd, olyan lesz mint akit leöntöttek forró olajjal. Soha ne nézz bele, legjobb ha vizes vattát helyezel a szemedre, vagy védő szemüveget. Nem napszemüveget! Hagyj egy nap pihenőt, majd folytasd, de most már rátehetsz egy fél percet. A hajad válaszd el több helyen, hogy a fejbőröd minél jobban érje. Ha türelmes vagy, meg lesz az eredménye. Ne várj azonnali hatást, legyen kitartásod, és még egy, bármilyen samponnal, szesszel kezeled legalább hat-nyolc hét után jön csak az eredmény.

A seborrhoea nemcsak esztétikai probléma, hiszen sok egyéb kellemetlenséget is okozhat.
A betegség kialakulása genetikai adottságoktól függ, és a pubertás kortól kezdődően mindkét nemnél előfordulhat.

A seborrhoea esetében fokozott mértékben történik a faggyú (váladék) termelődés, mely elszarusodott, majd elzsírosodott hámsejtekből tevődik össze. Egyrészt a férfi nemi hormonok (androgének) fokozzák a faggyúmirigy működését. Más feltételezések szerint azonban a seborrhoea kialakulásában egy pityrosporum ovale nevű gomba is szerepet játszik. Erről a gombáról tudjuk, hogy faggyúban bővelkedő területeken szeret élni. Túlzott elszaporodása esetén a fejbőr epidermisz-sejtjeit fokozott osztódásra, elszarusodásra készteti, ami azután korpa formájában távozik.

Két típusát különböztetjük meg:
Seborrhoea
oleosa esetén a váladékban a zsír nagyobb arányban van jelen, mint a hámsejtek. Ennek megfelelően a bőr zsírosan fénylik, pattanásos.

A seborrhoea siccánál a hámsejtek aránya nagyobb, így a bőr száraz, fénytelen, vízhiányos, és hámlik.

A seborrhoea előfordulási helye a hajas fejbőr, az arc, a dekoltázs, a hát felső része, hajlamosít a hajzsírosodásra, korpásodásra, mitesszerek kialakulására.

Bőrgyulladást is előidézhet, amit seborrhoeás dermatitisnek (más néven:seborrheás ekcéma) nevezünk. A kiütések viszketnek, a gyulladt terület széle pirosas színű, teteje sárgás, var formájában leválik. Nedvezés, sebesedés jelentkezhet.Ha kezeletlenül marad, akkor a test bármelyik részére átterjedhet.

A seborrhoea és psoriasis kapcsolata:

Sok esetben kezdődik a psoriasis (pikkelysömör) seborrhoeával. A beteg bőrgyógyászhoz fordul, mert korpás és zsíros a fejbőre. Kezeléseket kap, melyek nem használnak. Idővel a tünetek fokozódnak, és átalakulnak. A hámló fejbőrlemezkék nagyobbak lesznek, a bőr pedig bevörösödik. A seborrhoea fokozatosan átalakult psoriasisá.

Kiváltó okok:

Rossz táplálkozás, sok állati fehérje fogyasztása, méreganyagok felhalmozódása, szervezet elsavasodása, kórokozók (gombák) jelenléte, stressz.

Mint sok más bőrprobléma, a seborrhoea sem gyógyítható, ám megfelelő kezelésekkel karbantartható.

Keress fel egy szakembert, hogy segítsen beazonosítani betegséged okát.

Mi történik egy hajvizsgálaton?
Első kérdés ebben az esetben, hogy milyen gyakran mosol hajat. A normál hajmosási ciklus a heti 1 alkalom, a fővárosban heti maximum 2 alkalom. Igaz a hajmosás gyakoriságát nagymértékben befolyásolhatja a foglalkozásod. Ha pl. szakács vagy, vagy párás, gőzös közegben, vagy építkezésen dolgozol, akkor valóban érezheted, hogy hamar csapzott, piszkos lesz a hajad. Erre is van megoldás, mivel olyan sampont kell alkalmaznod, ami a Te hajadnak a legmegfelelőbb.

Amennyiben a munkakörülményed nem indokolja a gyakori hajmosást, és mégis 1-2 naponta érzed szükségét a hajmosásnak, akkor valószínűleg a zsírosodás panaszod indokolt. A zsíros fejbőrtől a haj csapzottá, összeesetté válik.
A zsíros fejbőr illetve zsíros haj minden esetben a hajszálak vízhiányos állapotához vezet. Gyakori, hogy arról panaszkodnak, hogy a hajtő zsíros, a hajszálak pedig szárazak, seprűszerűek.

Különböző kérdésekre válaszoltál, akkor jöhet a mikrokamerás hajvizsgálat.
A kamerán fényes, csillogó fejbőrt látsz, kitágult tüszőkkel. Ha a hajszál a tüsző egyik oldalának van dőlve, akkor biztos, hogy tágulatról van szó.

A zsírosodás lehet önálló betegség, vagy valamelyik más fejbőr betegséghez kapcsolódó tünet. Ennek eldöntésére a hajhagymák vizsgálata is szükséges.

A hajhagyma vizsgálatánál előforduló lehetőségek a zsíros fejbőrnél

  1. Sebaceas hajhagyma (ennek stressz vagy hormonális okai lehetnek),
  2. Seborrheas hajhagyma.

Amennyiben nem zsíros fejbőrről beszélünk

  1. száraz sebacea (ennek sokszor genetikai okai lehetnek),
  2. száraz seborrhea (zsíranyagcsere lehet a háttérben).

Valamint ne felejtsük el talán a legkomolyabb betegséget a seborrheas dermatitis –t, (zsíros fejbőrgyulladás)
Ez nem egy fertőző betegség. Panaszaid a következők lehetnek:

  • zsíros fejbőr,
  • vörös, gyulladt kiütésekkel társul,
  • a fejbőröd hámlik,
  • seborheas a hajhagymád,
  • sárgás fehér megvastagodást érzel, esetleg az arc kontúrján, fül mögött, homlokon vagy tarkón,

akkor szinte biztos, hogy ez a problémád van.
Sürgősen keress fel szakembert!
Nem szeretnélek megijeszteni, de itt a gyulladás miatt, nagy az esély, hogy akár egy hajhullás is társul.

Otthoni kezelés?!

  1. Mint írtam élet mód váltás. Figyelj oda, az egészséges táplálkozásra, elegendő pihenésre, sportra, ami elősegíti a szervezeted egyensúlyának helyreállását.
  2. B-vitaminok, erősítik és táplálják a hajat, szabályozzák a faggyútermelést,és aktiválják az anyagcsere folyamatait. Segítenek a gyulladások kivédésében, egészségesen tartják a fejbőröd. Sok B-vitamin van az élesztőben, halban, tojássárgájában, dióban, mogyoróban, hüvelyes termékek és a búzacsírába.
  3. Pótolhatod táplálék-kiegészítőkkel is.
SHARE
Previous articleSzáraz haj
Next articleNyomelemek

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY