Végleges hajhullás esetén a hajszálakat termelő mátrix sejtek teljesen elpusztulnak, a fej bőre vékony, sorvadt, és fénylővé válik. A szőrtüszők kivezető nyílásai nem láthatóak, azaz megszűnnek, ezért nem lehet az új haj termelését serkenteni.
A végleges hajhullást kiváltó külső tényezők
A végleges kopaszság kiváltó oka nagyon ritkán külső okokra vezethető vissza, de a sokáig tartó konty illetve lófarok viselés okozta folyamatos húzásnak kitett hajszálak is elsorvadhatnak.
A végleges hajhullást kiváltó belső tényezők
A végleges kopaszság leggyakrabban belső okokra vezethető vissza. Pyodermák, gombás hajrendellenességek, valamint férfias jellegű hormonok túltermelődésének következtében, ami dominánsan öröklődik.
a) akut hajhullás
jellemzője, hogy a kiváltó okot követően 3 hónap múlva jelentkezik és 3 hónap után abba is marad. Hirtelen következik be, intenzív, nagy mennyiségű haj hullik ki.
b) krónikus hajhullás
6 hónapon túl is, folyamatosan hullik
A fejrészének elhelyezkedése szerinti hajhullás lehet:
a) diffúz hajhullást
ebben az esetben mindenhonnan hullik a haj (nem foltosan)
b) lokális hajhullás
kitüntetett helyekről hullik a haj, pl. csíkban vagy foltban, a többi terület egészséges
Haj fázisának szempontjából:
a) anagén hajhullás
Komoly betegségek, akut problémákhoz társulhat, pl. mérgezés, röntgensugárzás, kemoterápia. Ebben az esetben az eredt tüszőbe visszanőhet egy új hajszál
a) telogén hajhullás
Akut: a hajszál növekedési fázisa lerövidül, az anagén hajszál túl hamar elhal. Hirtelen jelentkezik, és 3 hónap elteltével megszűnik. Pl. lázas betegség, hirtelen fellépő stressz, fogamzásgátló váltása.
Akut diffúz telogén hajhullás nem mindig tűnik fel. Oka lehet fogamzásgátló tabletta elkezdése vagy elhagyása, váltása, hirtelen drasztikus diéta.
Krónikus: Ilyenkor folyamatos károsodás áll fenn, ami nem nagy intenzitású, de elhúzódó, kevesebb mennyiségű haj hullik ki, de nem egyszerre.
Oka lehet vashiány, vérszegénység. Érdemes egy vérvételre elmenned.
Krónikus diffúz telogén hajhullás esetében valószínűsíthető, hogy máj,-vese,-problémák, dohányzás, érszűkület, cukorbetegség, vitaminhiány, vérszegénység áll a háttérben.
Az akut és a krónikus hajhullás kombinálódhat, főleg:
nagy trauma
vérveszteség, műtét (altatógáz)
magas láz
szülés után 12 hétig
szoptatás alatt
hirtelen stressz ( gyász, születés, munkahely elvesztése)
Hormonális ingadozás, eltérés okozta hajhullások előfordulnak:
7-9 éves kori prepubertás,
Első menstruáció idején (cikluszavar, vérveszteség),
Szülés, szoptatás,
Középkor (kezdődő androgenetikus alopecia),
50 év felett a menopauza időszakában, a haj szerkezete, minősége megváltozik az ösztrogén hiánya miatt.
A hajhullás és a kopaszodás meglehetősen komplex problémákra, betegségekre utalhat. Ezért fontos szem előtt tartani, hogy a cél a haj kinövesztése mellett az egészséges hajzat és fejbőr tartós fenntartása. Ez meglehetősen hosszú folyamat, súlyos esetekben a teljes kezelés időtartama elérheti az 1-1,5 évet is. Erre feltétlenül szükséges felhívni a figyelmedet.
A hajhullás, kopaszodás lehet önálló betegség és társtünet is.
A hajhullás társtünete, pontosabban okozata például a zsíros korpának, amikor a korpa a hajhagymákat károsítja, a tüszőben megülve az újonnan kinövő hajhagymát, hajszálat sem engedi egészségesen fejlődni.
Psoriasis esetén is jelentkezhet hajhullás.
Androgén alopécia esetében gyakori társtünet a fejbőr zsírosodása és a gombás fejbőr.